ZejmanGarkumpel_logo
_________________
Strona jest w trakcie rozbudowy. Nieustannie zwiększa swoją objętość. Zapraszamy do odkrywania jej nowych zakątków!

Zejman & Garkumpel i takie tam…

Wszystko zaczęło się w 1985, kiedy to zakochany w wodzie Mirek Kowalewski zwany „Kovalem”, postanowił ziścić swe muzyczne marzenia. Wraz z przyjacielem wodniakiem, Romkiem Wojciechowskim, założył duet. W tamtych czasach na topie był inny duet: „Simon & Garfunkel”. Koval i Romek sparafrazowali tę nazwę i tak powstał „Zejman & Garkumpel”. Gitarowe brzmienie i autorskie teksty rodem z „morskich opowieści” ujęły słuchaczy. Początkowo było to dość wąskie grono żeglarzy z klubu „PASSAT” przy ZM URSUS.

Na pierwsze sukcesy nie trzeba było długo czekać. Jeszcze w tym samym roku (początkowo) duet „Zejman & Garkumpel” zdobył wyróżnienia na Festiwalu „Złoty Kur” w Warszawie za piosenkę „Samantha” oraz na Festiwalu „Wiatrak” w Świnoujściu. Lata 80. upływają Zejmanowi w atmosferze festiwali muzycznych, na których jest zresztą często i wysoko wyróżniany. W 1988 roku zespół wyjeżdża do Niemiec i Francji z „Teatrem Morskim”. W 1990 muzycy Zejmana wyjeżdżają w trasę koncertową po ZSRR, a ich występy nabierają coraz większego rozmachu. Rozpoczyna się współpraca Zejmana z ogólnopolską telewizją. Zespół zapraszany jest do popularnych programów takich, jak: „Domowe przedszkole” (TVP1) , „Bezludna Wyspa” (TVP2), „Śpiewające fortepiany” (TVP2), „Od przedszkola do Opola” (TVP1) i inne. Występuje również w radiu: PR 1, PR Białystok, PR Szczecin, PR Olsztyn. Zdobywa nagrodę miesiąca Radia Dla Ciebie.

W 1990 roku pojawiają się pierwsze wydawnictwa muzyczne Zejmana: „Szanty”. Potem jest jeszcze lepiej, a w dorobku zespołu znajduje się obecnie 12 wydawnictw. Warto dodać, że Zejman & Garkumpel tworzy nie tylko muzykę dla dorosłych. Wychodząc z pedagogicznego założenia, że muzyka również uczy i wychowuje, Zejman nagrywa serię płyt z piosenkami dla dzieci. Rokrocznie przygotowuje też nowe przedstawienia estradowe dedykowane najmłodszym amatorom wody i piosenki żeglarskiej. Od 1995 roku powstaje 8 muzycznych spektakli dla dzieci. Autorem tekstów jest Mirek Koval Kowalewski, a oprawą muzyczną zajmuje się Zbyszek Murawski. Obaj panowie odpowiadają też za choreografię i reżyserię przedstawień. W 2007 roku wchodzi na kinowe ekrany pełnometrażowy, animowany film dla dzieci, pt. „Wielka wędrówka” z muzyką w wykonaniu Zejmana a skomponowaną przez członków zespołu: Tadeusza Melona i Zbyszka Murawskiego.

no images were found

Przez ponad 20 lat istnienia Zejman & Garkumpel dał ponad 2000 koncertów, nagrał 12 płyt oraz kilkanaście żeglarskich hitów. Takie piosenki, jak „Samantha”, „Szanta dziewicy” czy „Anioły Żywioły”, są nie tylko powszechnie znane publiczności, ale i odtwarzane przez innych artystów.

W ciągu tych ładnych kilku lat wielokrotnie zmieniał się skład zespołu oraz brzmienie. Obecnie zespół Zejman & Garkumpel tworzą: Mirek Koval Kowalewski (wokal, gitara), Zbyszek Murawski (gitara, wokal), Monika Szulińska (instrumenty perkusyjne), Adam Rakowski (gitara basowa), Tadeusz Melon (instrumenty smyczkowe) i Marcin Lemiszewski (perkusja). Gościnnie występują z Zejmanem: znakomity akordeonista Jacek Michalak oraz basista Jacek Szuliński.

Aktualnie zespół Zejman & Garkumpel jest w czołówce polskich wykonawców spod znaku marzeń, wiatru i przygody. Swoją pozycję zawdzięcza nie tylko świetnym kompozycjom i mistrzowskim aranżacjom, ale i niesamowitej energii, która emanuje ze sceny podczas każdego koncertu. Występy Zejmana to zawsze wyjątkowe wydarzenie, masa dobrej zabawy i miłe wspomnienia.

„The endu” póki co nie ma, bo wspaniałe przedstawienie musi trwać!